chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Its asking to expand and simplify an expression for the area of this rectangle. ​
The tone of Oscar Wilde’s critique in The Importance of Being Earnest is
Write the formula that shows the dependence of: HELP PLEASE
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER
(f) How does stomach help in digestion?in brief​
Find the value of x.
12 What is the solution to this equation? -12x-7 = 53 Record your answer and fill in the bubbles on your answer document. Be sure to use the correct place value
A skateboarder leaves a 12-foot tall ramp with an initial vertical velocity of 8 feet per sen function f(h) = -8t² +8t + 12 represents the height, h, in feet of
Which is the closest synonym for the word array A.uniformity B.variety C.lack D.remainder
Diseases such as colds or influenza are caused by a O bacterium O parasite O fungus O virus