doris9 doris9
  • 02-03-2018
  • Mathematics
contestada

Raul bought a soft drink and a sandwich for $9.90 . Which is he price of each if the sandwich cost 3.5 times as much as the soft drink

Respuesta :

cervantesssamar cervantesssamar
  • 02-03-2018
B. Sandwich costs $7.70 and the soda costs $2.20
Answer Link

Otras preguntas

Racial dimorphism mesning
(GIVING BRAINLIEST!!!!) After the Louisiana Purchase, how far west did the United States stretch? A) Appalachian Mountains B) Great Lakes C) Rocky Mountains D)
patterns A and B are generated using these rules pattern a start with 12 and add six pattern be start with 4 and add 2​
Can anyone put this into a metaphor? "Richmond Beach was my profound home base in my childhood."
Solve the equation: 3x + 1 over 4y2 Please help
Challenges or benefits for between a rock and hard place
wassup my fam i'm gonna give out some points bc i'm a nice person :)
What is the average rate of change for f(x) = 2X – 12 over the interval 4sxs8? A) 10 B) 30 60 D 90
How do T-cells help with destroying viruses?
Please select the word from the list that best fits the definition an improved Portuguese ship that allowed exploration of the oceans