korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

which of the following harvesting methods is used in large farmhouses a)sickle b)oxen trampling c)combine d)thresher
Self-efficacy is ________.our level of confidence in our own abilitiesthe belief that we have power over our livesa state of being in which our thoughts about o
What is the domain of the this function?
Find the measure of an exterior angle of each regular polygon: 100-gon.
Mi abuelo no es joven. Es _____
The actions of the pueblo indians at santa fe in 1680 can best be described as:
which ones are rational 1. 2.4 2. 74 3. 17.3333333… 4. π 5. 6. –18 7. 8. 87.125 9. –30 10. –8.3 11. 58.25 12. 121 13. 4.5 14.3 7/10
which statement about nuclear fusion is correctA) Two hydrogen electrons become protons during fusion B) Helium nuclei xan fuse to form electrons such as nitrog
What are some examples of dramatic irony in The Hobbit?
In 500 words, explain how the characters of Jem and Scout develop over the course of Part I of To Kill a Mockingbird. Discuss how they change and grow and what