jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

A person feels competent in acquiring skills, using tools, and learning to make things. according to erik erikson's theory, she has successfully resolved the in
What happens when the Earth’s plates pull away from each other? What happens when they push together? 10 POINTS!!! Please answer both!
Tom sells cellphones for $45 a phone. Sam sells tablets for $149 a tablet but he is not making any profit yet because he still needs to pay off his order of $49
_____ are simple sugars. A) Monosaccharides B) Polysaccharides C) Disaccharides D) Lipids
Which of the following types of equations have you learned to solve using algebraic methods?[]Quadratic[]Exponential[]Radical[]Linear[]Rational
Please answer fast thanks
What is the influence of this description of a country girl's home? It suggests a luxurious lifestyle. It highlights a simple lifestyle. It contributes to a har
25480=1/2m(424.67)^2
Maxwell needs to take an anti-depressant drug. he enrolls in a clinical trial to detect genetic variants and gene expression profiles associated with response t
I need help with this geometry